انواع تکنیک‌های سئو سایت

جزییات بازدید : 6271

تاریخ انتشار : 31 / اردیبهشت / 1398

انواع تکنیک‌های سئو سایت

انواع تکنیک‌های سئو سایت

امتیاز :      ( 4.6 / 5 - 78 نفر )

تکنیک های سئو سایت براساس دانش، تجربه سئوکار و بودجه پروژه متفاوت است، در این تکنیک ها اجرای سئو خارجی و سئو داخلی با روشهای متفاوت انجام می شود.

 این تکنیک ها به سه دسته اصلی تقسیم می شوند.

 • سئوی کلاه سفید
 • سئوی کلاه سیاه
 • سئوی کلاه خاکستری

انواع تکنیک‌های سئو سایت - سئو کلاه سفید، سئو کلاه سیاه وسئو کلاه خاکستری

 

سئو کلاه سفید (White Hat Seo)

در اصطلاحات فني اين حوزه، سئو کلاه سفيد به مجموعه تکنيک‌ها، روش‌ها و استراتژي‌هایی گفته میشود که بر اساس قوانین تعیین شده توسط موتورهای جستجو انجام شده و باعث می‌شوند رتبۀ سایت به‌طور طبیعی در صفحه نتایج گوگل ترفیع پیدا کند. فرایند سئوی کلاه سفید که بهترین و مناسب‌ترین روش سئو است، یک شبه انجام نمی‌شود و نیاز دارد مدت زمان مشخصی پیوسته و دائما روی سایت خود کار کنید، اما در عوض، گوگل به شما اعتماد می‌کند و به این راحتی جایگاه شما را به وبسیات دیگری نمی‌دهد.

از این تکنیک به سئو اخلاقي نيز ياد مي‌شود زيرا این روش کاملا بر پایه اخلاق و صداقت و درستی بوده و از دستورالعمل‌ها و سياست‌هاي صحيح جهت بدست آوردن رتبه‌هاي بالا در نتايج موتور‌هاي جستجو استفاده مي‌کند.

ما در مقالات سئوی داخلی و سئوی خارجی تکینیک هایی را بیان کردیم که مربوط به سئوی کلاه سفید می شوند.

 

به طور کلی سئو کلاه سفید، می‌کوشد یک محتوای ارزشمند را به بهترین شکل ممکن به گوگل و سایر موتورهای جستجو معرفی کند.

 

سئو کلاه سیاه (Black Hat Seo)

برعکس سئوی کلاه سفید، سئوی کلاه سیاه سعی بر فریب موتور جستجو و دور زدن قوانین آن را دارد. سئو کلاه سیاه، می‌کوشد با شناسایی نقطه ضعف‌ها و محدودیت‌های الگوریتم‌های سئو، سایت را به شکلی بهینه سازی کند که رتبه سئو بهتری به دست بیاورد.

انجام تاکتيک‌هاي سئو کلاه سياه ممکن است که باعث افزايش رشد ناگهاني در نتايج جستجو شود ولي با توجه آپدیت الگوریتمهای گوگل و هوشمندتر شدن آنها در سالیان اخیر اجرای آن در بیشتر موارد موجب جریمه و خشم گوگل یا به اصطلاح  “پنالتی گوگلخواهد شد.

پنالتی گوگل درنتیجه تحول و بروزرسانی های مداوم الگوریتم های گوگل است تا بدین وسیله وب سایت های اسپم (وب سایت های نقض کننده قوانین گوگل) را شناسایی کند.

صدها میلیون نفر در روز، از موتور جستجوی گوگل استفاده می کنند و گوگل یکی از مهمترین منابع کشف مشتریان جدید برای یک کسب و کار در فضای اینترنت است. اهمیت ویژه تکنیک های کلاه سفید در برابر سئو کلاه سیاه ، پایداری و ماندگاری سایت در برابر آپدیت الگوریتم های گوگل است که ممکن است در سئو کلاه سیاه دچار جریمه های سنگین (حذف از نتایج گوگل) شوید و این می تواند خطر جدیدی برای شما محسوب شود. روند بازگشت از پنالتی یا جریمه گوگل سخت، گاه بسیار طولانی و گاه غیرممکن است و هیچ تضمینی وجود ندارد که پس از پنالتی شدن به نتایج گوگل بازگردید.

دقت داشته باشید که در حالت کلی دو نوع پنالتی وجود دارد: دستی و اتوماتیک.

پنالتی های دستی توسط کارکنان گوگل تشخیص و اعمال می شوند. این گونه پنالتی ها اغلب زمانی که وب سایت شما در حال انجام فعالیتی مغایر با سیاست های گوگل باشد اتفاق می افتد. هنگامی که دچار جریمه دستی گوگل می شوید، می بایست از گوگل عذرخواهی کرده و بعد از رفع مشکلات از آن بخواهید که به ایندکس مجدد سایت شما بپردازد.

از سوی دیگر جریمه های اتوماتیک یا الگوریتمی گوگل بدون دخالت نیروهای انسانی انجام می شود. این نوع پنالتی ها در نتیجه تغییرات الگوریتم های گوگل برای افزایش رتبه سایت های بهتر و کاهش رتبه وب سایت های ضعیف تر اتفاق می افتد.

از جمله عواملی که منجر به پنالتی گوگل میشود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

محتوای پنهان

در گذشته افراد در سیستم بلاگینگ خود لیستی از کلمات کلیدی را در مقالات خود به صورت پنهانی قرار می دادند مثلا کلمات را با رنگ پس زمینه یکسان می کردند.با این کار موتور های جستجو هنگام بررسی سایت با حجم زیادی از کلمات کلیدی و محتوایی که شامل این کلمات هستند روبرو می شوند. البته با پیشرفتی که در الگوریتم های موتور های جستجو صورت گرفته است , این روش کارکرد خود را از دست داده است .

 

 استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی  

استفاده از کلمات کلیدی در صفحات وب امری بسیار مهم می باشد.اما گاهی تکرار بیش از حد این کلمات ممکن است اثر معکوس داشته باشد و از طرف گوگل مجازاتی به همراه داشته باشد.باید توجه داشته باشید که  بهترین چگالی برای کلمات کلیدی بین ۱ تا ۳ درصد می باشد.

 

استفاده از یک کلمه کلیدی غیر مرتبط در بک لینک

یکی از روش هایی که موتورهای جستجو برای پی بردن به محتوای سایت استفاده می کنند بررسی بک لینک هایی که به این سایت ها داده شده است.سئو کاران کلاه سیاه با یک کلمه کلیدی خاص اقدام به گرفتن بک لینک هایی از سایت های دیگر می کنند و در صورتی که موتور های جستجو مانند گوگل متوجه این امر شوند سایت شما را پنالتی خواهند کرد.البته این روش یکی از سریع ترین روش ها برای بالا آوردن وب سایت می باشد اما ریسک بالایی دارد و اصلا توصیه نمی شود.

 

استفاده از نرم افزارهای بک لینک سازی

امروزه یک سری نرم افزارهایی طراحی شده است که بک لینک سازی را انجام می دهند تا تعداد لینک های ورودی به وب سایت افزایش یابد . اما باید این نکته را در نظر بگیرید که تعداد لینک های ورودی به یک سایت باید طبیعی به نظر برسد و اگر تعداد این لینک ها در یک روز بسیار زیاد باشد , احتمال اینکه سایت شما پنالتی شود زیاد است.

 

خرید بک لینک

زمانیکه بک لینک خریداری می نمایید , این بک لینک ها برای مدتی ورودی های سایت شما را بالا می برد اما بعد از مدتی به دلیل اینکه این بک لینک حذف می شود تعداد ورودی های شما را کاهش می دهد و گوگل متوجه این موضوع می شود و ممکن است سایت شما را مجازات نماید.

 

سئو کلاه خاکستری(Gray Hat Seo)

سئوکاران حرفه ای اصولا براساس سئو کلاه سفید فعالیت های بهینه سازی سایت را انجام می دهند ولی در بازار داغ رقابت سئو گوگل، گاهی از سئو کلاه سیاه هم استفاده می کنند که به سبک استفاده از این دو تکنیک، سئو کلاه خاکستری گفته می شود.

در متد سئو کلاه خاکستری از روش ها و تکنیک هایی استفاده می شود که نه کاملا سفید است و نه کاملا سیاه! اگر بهتر بخواهم توضیح دهیم سئوی کلاه خاکستری به تکنیک‌هایی گفته می‌شود که با قوانین موتور جستجوی گوگل مغایرند و هنوز به عنوان روش های کلاه سیاه شناخته نشده اند و طوری اجرا می‌شوند که گوگل متوجه نشود و نتواند سایتمان را جریمه کند.

توصیه میشود که تا وقتی در زمینۀ سئو حرفه‌ای نشده‌اید و با ساختار گوگل و طرز کار الگوریتم‌های آن آشنایی کاملی ندارید، از این روش استفاده نکنید. چون گاهی یک اشتباه کوچک می‌تواند سایت شما را در معرض خطر جدی قرار دهد و به آن آسیب بزند. اما اگر می خواهید به این شیوه فعالیت کنید، باید همیشه به روز باشید و از تغییرات الگوریتمی گوگل و سایر اخبار و متدهای جدید باخبر باشید.

 

 تکنیک های مورد استفاده در سئو کلاه خاکستری

 

خرید دامنه های منقضی شده

در دنیای وب هر روز وب سایت های زیادی ایجاد می شود، اما به همان صورت نیز وب سایتهای زیادی دیگر فعالیت نمی کنند. شما می توانید توسط سایت های www.nic.ir/Just_Released  و  www.ExpiredDomains.net دامین های منقضی شده مربتط با کسب و کارتان را پیدا کنید. این دامین ها را می توانید بخرید سپس آن را به سایت خود ریدایرکت کنید  یا از مطالب آن ها استفاده کنید و کلمات کلیدی سایت خود را در مطالب آن ها پیدا کرده و به سایت خود لینک دهید. فقط مراقب باشید که این دامین ها قبلا توسط گوگل مورد جریمه قرار نگرفته باشند.

هنگام خریدن دامین های منقضی شده حتما به موارد زیر توجه کنید :

 • تعداد بک لینک ها نسبتا زیاد باشد.
 • تعداد بک لینک ها با تعداد Root Domain متناسب باشد.
 • به عمر دامنه توجه کنید چرا که هرچه عمر دامنه بیشتر باشد، بهتر است.
 • ACR هم هرچه بیشتر باشد بهتر است! ACR  عبارتست از تعداد دفعاتی که دامین مذکور توسط سایت Archive.org کراول شده است و هرچه این تعداد بیشتر باشد طبیعتا بهتر است چرا که محتوای بیشتری در اختیار دارید!
 •  اسپم اسکور دامنه مدنظر را توسط سایتmoz  چک کنید.

 

 طراحی مجدد سایت 

متخصصان سئو بیان می کنند که لازم است بعد از چند سال سایت خود را طراحی مجدد کنید. با طراحی مجدد کدها و دستورات تغییر می کنند و این از نظر گوگل به روزرسانی محسوب می شود و میتواند برای شما جایگاه بهتری به ارمغان آورد.

از این رو طراحی مجدد سایت می تواند روند رو به رشدی را در رتبه سایت به وجود آورد که البته برای این کار باید متخصصان حرفه ای را پیدا کنید.

 

ایجاد کامنت

در سایت خود امکان درج دیدگاه را اضافه کنید. درج دیدگاه می تواند صفحه شما را بروزرسانی کند.

کامنت گذاری در دیگر سایت ها و حتی سایت خودتان و دادن بک لینک به بخش های مختلف سایت اگر به درستی استفاده شود، می تواند موثر واقع شود و می توان گفت یک تکنیک سئو کلاه خاکستری فوق العاده است،

اما از آنجایی که معمولا کاربران ایرانی علاقه کمتری به کامنت گذاشتن دارند گاهی خودتان می توانید کامنت های تقلبی برای خودتان بگذارید.

هنگام کامنت گذاشتن نیز سعی کنید به نکات زیر توجه کنید :

 • متن واقعی و ارزشمند برای کامنت بنویسید تا کاربران متوجه تقلبی بودن آن نشوند.
 • در کامنت خود از کلمات کلیدی و LSI ها به طور نامحسوس استفاده کنید.
 • با اکانت اصلی وبسایت خود، به کامنت ها پاسخ های مناسب و کامل بدهید.
 • در پاسخ هایی که می دهید، دستتان برای لینک سازی داخلی و ارجاع دادن کاربر به بخش های مختلف سایت بازتر است. از این فرصت استفاده کنید.

 

خرید سوشیال سیگنال

به طور خلاصه، هر حرکتی که در شبکه های اجتماعی صورت بگیرد، یک سیگنال و یک نشانه است. تمامی لایک کردن ها، کامنت گذاشتن ها، به اشتراک گذاشتن ها، پین کردن ها و … همگی سوشیال سیگنال هستند. خرید سوشیال سیگنال یکی از تکنیک های موثر سئو کلاه خاکستری است که خوشبختانه یا متاسفانه هنوز جریمه های خیلی سنگینی دربر ندارد.

در این روش ، باید تعدادی اکانت در شبکه های مجازی ایجاد کنید و سپس در آن ها پست هایی قرار داده و ضمن معرفی صفحات سایت، به آن ها لینک نیز بدهید. استفاده کردن از دکمه های به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی بسیار کارآمد است. همیشه آن‌ها را زیر پست هایتان داشته باشید و اولین نفر خودتان از آن‌ها برای اشتراک گذاری در صفحاتتان استفاده نمایید.

برای اینکه بتوانید تعداد سوشیال سیگنال سایت خود را چک کنید می توانید از ابزار سایت BlackHatLinks  استفاده کنید.

 

ثبت چندین مکان در نقشه گوگل

یکی از تکینک های سئو کلاه خاکستری، ثبت شرکت یا سایت خود در چند استان مختلف است. اگر با سرچ محلی یا همان لوکال سئو (Local SEO) آشنا باشید، میدانید که گوگل نسبت به مکان کاربر خود، نزدیک ترین جستجو ها را به او پیشنهاد میدهد. به طور مثال کاربری که در مشهد  کلمه طراحی سایت را جستجو میکند، با نتایج کلمه طراحی سایت در مشهد و سایت ها وشرکت های مستقر درمشهد روبرو میشود.

بعضی از سئو کاران کلاه خاکستری اقدام به ثبت سایت خود در نقشه استان های بزرگ کشور میکنند تا در نتایج محلی آن شهر ها نمایش داده شوند. البته این تکنیک نیاز به تجربه دارد و استفاده از آن ممکن است باعث جریمه شما شود.

 

بک لینک دادن به سایت خود

خرید بک لینک شدیدا توسط گوگل نفی شده است اما بعضی از افراد با صاحب سایت های دیگر یک تبادل لینکی انجام می دهند. این تبادل می تواند به روش های مختلفی باشد مثلا در پست های یکدیگر هم را معرفی کنند. استفاده از تکنیک بک لینک خیلی مهم است. اگر به صورت ناشیانه استفاده شود، عواقب بدی را برای سایت شما خواهد داشت.

 

خرید بازدید فیک ورودی گوگل

یکی از روش های نسبتا جدید سئو کلاه خاکستری که خطر پنالتی شدن آن نیز تا حدودی کمتر است، بازدیدهای فیک ورودی گوگل هستند.

اساس این روش بر پایه اهمیت CTR است. همانطور که می دانید CTR  یا نرخ کلیک یکی از مهم ترین فاکتورهای رتبه بندی وبسایت ها در نتایج جستجو می باشد. بنابراین می دانیم اگر یک وبسایت بیش از حد معمول  کلیک دریافت کند، رتبه آن افزایش و اگر کلیک کمتر از حد معمول دریافت کند، رتبه آن کاهش می یابد.

 با توجه به این موضوع ما می توانیم از بازدیدهای ورودی گوگل بصورت فیک و تقلبی استفاده کنیم و تعدادی کلیک غیر واقعی برای وبسایت خود دریافت کنیم تا نرخ کلیک ما افزایش یافته و در نتیجه رتبه سایت ما افزایش پیدا کند. البته که گوگل در این مورد دارای ضعف هایی نیز هست اما اگر نتوانید این تکنیک را به صورت حرفه ای انجام دهید گوگل سریعا متوجه شده و شما را جریمه میکند.

منظور از حرفه ای بودن در این تکنیک رعایت نکاتی است که به سئو شما ضربه نزند. مثلا:

 • بازدید های شما نباید همه از یک مکان و ip باشند.
 • دریافت کلیک به تنهایی برای شما ارزش ندارد، بنابراین بازدید کنندگان باید پس از کلیک بر سایت شما حداقل چند دقیقه در سایت شما بمانند، سپس بر صفحه ای کلیک کنند و بعد از آن خارج شوند تا باعث افزایش bounce rate شما نشود. بنابراین حتما توجه کنید که تنظیمات ربات را به گونه ای انجام دهید که ربات زمانی را داخل وبسایت بماند و همچنین بر روی چند لینک داخلی کلیک کند.
 • تعداد کلیک هایی که خریداری می کنید نباید نسبت به کلیک هایی که در حال حاضر بصورت طبیعی دریافت می کنید، غیرطبیعی باشد زیرا مطمئن باشید گوگل متوجه شده و رتبه شما را فورا کاهش می دهد! بنابراین حواستان باشد که تعداد کلیک ها را به گونه ای آرام آرام افزایش دهید که طبیعی جلوه کند.

 

قراردادن لینک شما در ایمیل خبرنامه سایت های دیگر

یک روش دیگر برای جذب بازدید، استفاده از خبرنامه سایت های مرتبط یا پربازدید برای جذب بازدید و مشتری است. این یکی از بهترین روشهای تبلیغاتی است. زیرا که هم می تواند مشتری را به سایت شما بیاورد، هم اینکه باعث می شود شما بازدید فوق العاده ای از این تبلیغ بگیرید.

در این روش شما باید با سایت های خبری صحبت کنید و پس از پرداختن هزینه ای لینک های خود را در خبر نامه ها به عنوان خبر وارد کنید. در این تکنیک سئو کلاه خاکستری نیز باید به شدت دقت کرد تا دچار جریمه نشوید.

 

آپدیت مصنوعی سایت

آپدیت سایت یکی از عوامل تأثیر گذار بر افزایش سئو سایت است. گوگل سایت های آپدیت را همیشه دوست دارد. اما چگونه به گوگل نشان دهیم که ما در حال آپدیت سایت هستیم؟ در بهترین حالت و روش کلاه سفید این موضوع، شما باید صفحات سایت را در فواصل منظم بروز رسانی کنید. این بروز رسانی ها شامل افزودن مطالب جدید و ویرایش مطالب قدیمی در صورت وجود مشکل در آنها است.

اما برای استفاده از این روش در سئو کلاه خاکستری، میتوانید در برگه ها، مقالات و صفحات مختلف سایت اقدام به تغییرات جزیی مانند تغییر عکس ها، تاریخ بروز رسانی، ویرایش مکان تگ ها وکد ها و متن ها کنید تا گوگل فکر کند شما همیشه در حال بروز رسانی سایت خود هستید.

هدف سئو کلاه خاکستری از این کارها فریب موتورهای جستجو است. بنابراین تغییرات در هر بخشی حتی در کدهای جاوا اسکریپت هم میتواند برای سئو کار کلاه خاکستری مطلوب باشد.

 

بک لینک از سایت ها و بلاگ ها در سئو کلاه خاکستری

در سئو کلاه سفید از وبلاگ های خود و دوستان و وبلاگ های مرتبط و همچنین از سایت های مرتبط لینک دریافت میشود. برخی از این لینکها با کمک ارسال پست مهمان تهیه شده و برخی نیز خریداریی می شوند.

در سئو کلاه خاکستری لینک های خریداری شده بصورت محدود و تنها از سایت های مرتبط انجام شده و سعی میشود متن لنگر شده لینک ها بسیار جذاب نوشته شود. در این روش سئو کار تلاش می کند تا با افزایش نرخ کلیک لینک های تبلیغاتی احتمال قرار دادن لینک بعنوان لینک خریداری شده را کاهش دهد. اصولا سئو کار کلاه خاکستری در هنگام خرید لینک تلاش می کند که فعالیت هایش بسیار به سئو کاران کلاه سفید شبیه باشد.

سئو کاران کلاه خاکستری قاعدتا مانع از بین رفتن لینک های خریداری شده میشوند. و در بازه های زمانی مشخص شده اعتبار به اتمام رسیده لینک ها را باز خرید می کنند. به این ترتیب موتورهای جستجو هرگز با حذف عده زیاد لینک مواجه نخواهند شد.

 

لینک سازی در وبلاگ

یکی از بهترین انواع تکنیک های سئو کلاه خاکستری، لینک سازی در وبلاگ است.شما برای پیاده سازی این تکنیک در ابتدا به وبلاگ هایی چون بلاگفا، بلاگ و… اقدام به ساخت وبلاگ میکنید و در آن ها به صورت منظم به تولید محتوا روی می آورید.به این دلیل که این سیستم های وبلاگ دهی دارای اعتبار بالایی هستند، وبلاگ هایی که روی آن ها ساخته میشوند نیز سریعا دارای اعتبار میشوند. پس از آن شما به صورت نا منظم و کاملا طبیعی، اقدام به لینک سازی برای سایت خود میکنید. این نوع لینک سازی به شدت به شما کمک میکند.

 

 

در نهایت باید اشاره کنم که مسئله سئو کلاه خاکستری یک مسئله خاص و ریسکی است و مانند راه رفتن در لبه پرتگاه می باشد. برخی ها معتقدند که تنها یک شکل واضح تر از سئو کلاه سیاه است و برخی هم به کلی معتقدند که چیزی به نام سئو کلاه خاکستری وجود ندارد. به هر حال شما شانس استفاده کردن از تکنیک های آن را صرفا برای مدتی دارید و زمانی که گوگل آن‌ها را با بروزرسانی های خودش ممنوع کرد، باید سریعا به حذف و تغییر تمام آن‌ها از سایت تان اقدام کنید. ولی شدیدا پیشنهاد میکنم که اگر قصد انجام دادن این روش ها را دارید این کار را به متخصص آن بسپارید.

 

 

   مقالات مرتبط

سئو چیست؟ آشنایی کامل با مفاهیم سئوی داخلی

۱۴ نکته کلیدی بهینه سازی لینک های داخلی

آشنایی کامل با فریم ورک AMP

آشنایی کامل با سئوی خارجی

اصطلاحات سئو

React js چیست؟

 

ثبت نظر برای این مقاله
امتیاز دهید :
سوال امنیتی : مجموع عدد به علاوه عدد برابر است با : (به عدد وارد نمایید .)