React.js چیست؟

جزییات بازدید : 7090

تاریخ انتشار : 18 / اردیبهشت / 1398

React.js چیست؟

React.js چیست؟

امتیاز :      ( 4.9 / 5 - 65 نفر )

React.js یکی از قدرتمندترین کتابخانه های متن باز جاوا اسکریپت می باشد که طرفداران بسیار زیادی را دارد. React  به قول فیس‌بوک ، برای حل یک مشکل ساخته شده بود :
ساختن برنامه‌های کاربردی بزرگ ، با داده‌هایی که در طول زمان متغیر هستند.

که دقیقا به‌همین علت است که، شبکه های اجتماعی مهمی چون فیس‌بوک و اینستاگرام  با استفاده از React ساخته شده‌اند .البته این کتابخانه اساسا در فیسبوک توسعه داده شده است . این شرکت با مشکلاتی در زمان بارگذاری در قسمت تبلیغات خود روبه‌رو بود و به ریلود پیوسته نیازمند بود که باعث کند شدن صفحاتش می‌شد و به همین منظور، مهندسین فیسبوک شروع به کار روی ایده‌ای کردند که با استفاده از آن :

  • مجبور به آپدیت کدها در هر تغییر و اجرای آن تغییرات در DOM نباشند.
  • خود DOM بتواند به جای رندر دوبارهٔ کل صفحه، تنها در قسمت تغییر کرده، صفحهٔ مورد نظر را رندر کند.

 و نتیجه این شد که React خلق شد و بسیاری از مشکلاتی که برنامه‌نویسان با آن‌ها دست‌و‌پنجه نرم می‌کردند را مرتفع کرد.

react js جیست؟ مزایا و معایب آنهمچنین  Reactیک راه حل برای توسعه دهندگان بود که از آن برای حل مشکلاتی که در هنگام ایجاد رابط کاربری با آنها مواجه می شدند استفاده می کردند. استفاده از React به توسعه دهندگان وب کمک می کند که در ایجاد رابط های کاربری پیچیده که دارای اجزای مختلف و پیچیده می باشند و برای طراحی آنها باید زمان بسیار زیادی را صرف کرد، کار راحت ‌تری را در پیش داشته باشند و بتوانند بدون استفاده از کدهای جاوا اسکریپت این رابط های کاربری را طراحی کنند و عناصر مختلف  Html  را سازماندهی نمایند.ReactJS یکی از قدرتمند ترین کتابخانه های فرانت اند می باشد که برای ایجاد رابط کاربری کاربرد دارد.

تخمین زده شده است که 1,365+ برنامه نویس و 94,000+ سایت در حال حاضر از این کتابخانه استفاده می‌ کنند .واضح است که مردم از کتابخانه متن باز ReactJS برای حل مشکلات خود استفاده می کنند، قبل از اینکه بخواهیم متوجه شویم که چرا این کتابخانه دارای چنین تقاضای گسترده ای می باشد مهم است که نقاط قوت و نقاط ضعف آن را بشناسید.

 

نقاط قوت  React.js

۱. یادگیری راحت تر

شاید بتوان یکی از مهم ترین دلایل برتری کتابخانه React.js جاوا اسکریپت نسبت به سایر کتابخانه های جاوا اسکریپت را یادگیری راحت تر آن دانست، یادگیری استفاده از کتابخانه React.js بسیار راحت می باشد و اگر کمی در زمینه برنامه نویسی جاوا اسکریپت تجربه داشته باشید می توانید خیلی راحت تر نحوه کار با این کتابخانه قدرتمند را یاد بگیرید.

۲. بهبود سئو سایت

مشکل جاوااسکریپت این است که به طور کاملSearch Engin Freindly  نیست با وجود اینکه خزنده های گوگل ، محتواهای Ajax  را هم می فهمند ولی خیلی قابل اعتماد نیست.

امتیاز React.js  این است که شما می توانید آن را سمت سرور اجرا کنید. با این کار می توانید سرعت سایت و در نتیجه سئوی سایت خود را بهبود ببخشید واز این طریق باعث شوید که موتورهای جست و جو بهتر وب سایت شما را تشخیص دهند، حتی اگر جاوااسکریپت را متوجه نشوند.

البته اگر اسکریپت را سمت سرور کامپایل کنید، و اگر صرفا فقط در سمت کاربر از React استفاده کنید ، در این صورت از این لحاظ هیچ تفاوتی با دیگر کتابخانه ها ندارد.

۳. نمایش دقیق خطاها

یکی دیگر از مزیت های بسیار بزرگی که استفاده از کتابخانه React.js برای افراد مبتدی دارد این است که این افراد می توانند خطاهایی که در طول کدنویسی دچار آن می شوند را مشاهده کنند، این قسمت از کتابخانه React.js فوق العاده کاربردی می باشد و شما می توانید شرح تمامی خطاهای خود را در آن مشاهده کنید. در این قسمت می توانید تمامی جزئیات یک خطا از جمله این که به صورت دقیق چه چیزی را خطا کرده اید و یا این که خطایی که مرتکب شده اید در کدام خط وجود دارد  و چگونه می‌توان آن را اصلاح کرد را مشاهده کنید و به راحتی اقدام به رفع آن نمایید.

۴. مصرف اینترنت کمتر

مزیت بسیار بزرگ دیگر کتابخانه React.js سرعت بالا و مصرف کمتر اینترنت آن می باشد. دلیل این اتفاق این است که در کتابخانه React.js از DOM مجازی استفاده می شود، که همین عامل باعث شده است که کاربران و استفاده کنندگان این کتابخانه به جای این که بخش کامل رابط کاربری را نوسازی کنند تنها قسمت های مورد نیاز خود را نوسازی کنند که باعث کمتر شدن مصرف اینترنت می شود.

 Dom: وقتی صفحه وبی بارگذاری میشود مرورگر یک مدل شی گرا از المان های موجود در صفحه می سازد.این مدل Dom و یا Document Object Model نام دارد. این نمودار یک نمودار درختی از اشیا موجود در صفحه است. برنامه هایی مانند جاوااسکریپت با استفاده از این مدل یک صفحه Html را به صورت پویا ایجاد می کنند.

 در تکنولوژیReact.js  از مفهومی به نام Dom مجازی (Virtual DOM) استفاده می شود و به این صورت کار میکند که برای هر شی  Dom که ویژگی جدیدی قرار است برای آن ساخته شود نیازی نیست که آن شی دوباره ساخته شود بلکه تنها نیاز است که آن ویژگی مورد نظر را تغییر داد و یا افزود.

۵. حذف کامپوننت های اضافه

یکی دیگر از مزیت های فوق العاده استفاده از کتابخانه React.js این است که برنامه نویسانی که از این کتابخانه استفاده می کنند خیلی راحت می توانند کامپوننت های اضافه ای را که لازم ندارند حذف کنند و به این ترتیب فضای بیشتری را در اختیار داشته باشند علاوه بر این مزیت می توانید فضای میان جاوا اسکریپت و اپلیکیشن های محلی را به راحتی پوشش دهید و پر کنید.

۶. توانایی توسعه منعطف

یکی از مهمترین ویژگی های فریم ورک ReactJS، توانایی توسعه دادن منعطف کدها می باشد. فرصت داشتن برای برقراری ارتباط بین بخش های مختلف توسعه یک وبسایت، توسعه دهندگان را قادر می سازد تا طراحی فرانت-اند آن وبسایت را با دیگر بخش های آن به طور کاملا سازگار انجام دهند.

ReactJS براساس مدل نمایش یا view ساخته شده است همین دلیل باعث می شود که هم در سمت سرور و هم در سمت کاربر به صورت هماهنگ و سازگار کار می کند.

۷. سرعت بیشتر در اجرای بک اند

یکی از مشکلاتی که اکثر کتابخانه های جاوا اسکریپت دارا هستند این است که این کتابخانه ها در قسمت بک اند دارای مشکلات بسیار زیادی هستند و دلیل این مشکل نیز رابط کاربری این کتابخانه ها است، چرا که از آن جایی که اجزای مختلف رابط کاربری با برخی از عملیات هایی که کاربر انجام می دهد نوسازی می شود که همین عامل باعث کندی بسیار زیاد کتابخانه های جاوا اسکریپت می شود، اما این مشکل بسیار بزرگ در کتابخانه React.js تا حد بسیار زیادی رفع شده است و شما می توانید بدون داشتن این مشکلات به راحتی اقدام به برنامه نویسی با کتابخانه React.js کنید.

۸. React Native

React Native  ورژنی محلی از فریمورک ReactJS است که هدف آن توسعه بهتر اپلیکیشن های موبایلی است. با استفاده از این فریم ورک میتوانید با سرعت بالا اپلیکیشن های زیبا و جذابی برای ios و اندروید طراحی کنید . اپلیکیشن هایی که میتوانند با سرعت و کیفیت بالایی روی گوشی‌های مختلف اجرا شوند.

 

معایب  React.js

۱. استفاده از سایر کتابخانه ها

یکی از بزرگترین مشکلاتی که استفاده از این کتابخانه برای شما دارد این است که برای این که بتوانید اپلیکیشن های مورد نظر خود را طراحی کنید باید از سایر کتابخانه ها و کامپوننت های موجود نیز استفاده کنید که این کار باعث می شود تا از سرعت برنامه نویسی و توسعه اپلیکیشن های شما به میزان بسیار زیادی کاسته شود، به همین علت است که افراد حرفه ای در زمینه طراحی سایت با کتابخانه React.js همواره توصیه می کنند که برای پروژه هایی که مدت زمان محدودی برای انجام آن وجود دارد از کتابخانه React.js استفاده نکنید.

۲. مشکلات کتابخانه React.js  در View

یکی دیگر از مشکلاتی که استفاده از کتابخانه React.js برای شما دارد این است که این کتابخانه صرفا در الگوی طراحی MVC، عهده دار بخش Viewاست. ویو یا اینترفیس در واقع مرتبط با نمایش اجزا می باشد و طبعا ReactJS به وظایف مربوط به نمایش اجزا می پردازد.

  به همین دلیل در پایان پروژه و زمانی که می خواهید پروژه را با فریم ورک های قدیمی تر که مبتنی بر MVC هستند ارتباط و اتصال دهید با مشکلات و محدودیت های بسیار زیادی مواجه می شوید که برای درست کردن این مشکلات زمان زیادی را باید صرف کنید.

۳.اگر سطح دانش بالایی ندارید با کتابخانه React.js  پروژه های پیشرفته انجام ندهید

همانطور که گفته شد یادگیری ReactJS در سطح مقدماتی ساده است ولی نکته ای که در این باره باید بدانید این است که اگر سطح دانش برنامه نویسی شما در زمینه طراحی  سایت بالا نباشد بهتر است که کارهای پیشرفته تر را با استفاده از این کتابخانه انجام ندهید.

 

و در پایان این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که، استفاده از جاوا اسکریپت گاهی اوقات بسیار ساده است و فریم ورک ها راه شما را بسیار دور می کنند. مثلا کاری که در جاوا اسکریپت در دو خط انجام می شود آیا لازم است چندین ساعت را برای یادگیری فریم ورک برای حل آن صرف کنید؟ احتمالا نه.

گاهی اوقات مسائل نیاز به ابزارهایی به قدرتمندی ReactJs ندارند.

 

 

اینفوگرافیک مزایای react js - تریداتس

 

فناوری اطلاعات تریداتس | طراحی سایت تریداتس | مجوزهای تریداتس | مدیریت سرور تریداتس | سئو تریداتس

 

 

 مقالات مرتبط

آشنایی با فریم ورک AngularJS، مزایا و معایب آن

سئو چیست؟ آشنایی کامل با مفاهیم سئوی داخلی

پیش پردازنده های CSS | بررسی Less و Sass

Django چیست ؟ ۱۵ مزیت استفاده از Django

آشنایی کامل با فریم ورک AMP

راهکارهای افزایش سرعت سایت

 

 

ثبت نظر برای این مقاله
امتیاز دهید :
سوال امنیتی : مجموع عدد به علاوه عدد برابر است با : (به عدد وارد نمایید .)