Django چیست؟ ۱۵ مزیت استفاده از Django

جزییات بازدید : 8626

تاریخ انتشار : 18 / اردیبهشت / 1398

Django چیست؟ ۱۵ مزیت استفاده از Django

Django چیست؟ ۱۵ مزیت استفاده از Django

امتیاز :      ( 4.1 / 5 - 69 نفر )

Django یک فریمورک وب سطح بالا متن باز است که به زبان پایتون نوشته شده و باعث طراحی وب تمیز، سریع و کارآمد می شود.

 

 Django-چیست؟-۱۵-مزیت-استفاده-از-django

فریم ورک در واقع یک جعبه ابزار از Component هاست که برنامه‌های تحت وب به آنها نیاز دارند. هدف استفاده از فریم ورک برای جلوگیری از نوشتن کدهای تکراری برای کارها و وظایف تکراری است تا برنامه نویس ها روی قسمت هایی از پروژه هایشان کار کنند که مخصوص همان پروژه است. در این صورت فرآیند توسعه آسان و در مصرف زمان صرفه جویی میشود.

با جنگو می توان به سرعت و به سهولت و با کدنویسی کمتر برنامه نویسی کرد زیرا این فریم ورک از معماری MVC (Model–view–controller)پیروی می‌کند، بنابراین کدهای مربوط به کار با داده‌ها(model) و بخش کنترلی(controller) یا bussiness logic و بخش مربوط به رابط کاربر(view) از هم جدا می‌باشد.

به دلیل اینکه این فریم ورک بر پایه زبان پایتون ایجاد شده است، تاثیرات مختلفی را از این زبان برنامه نویسی به ارث می‌برد :

 • پایتون یک زبان تفسیری است که برای اجرا نیازی به کامپایل کردن ندارد. در این صورت هنگام ویرایش کدها یا ایجاد تغییرات در آنها همزمان برنامه به درستی اجرا خواهد شد.
 • داده‌ها به صورت داینامیک هستند و نگرانی بابت تعریف متغیرهای مختلف نخواهید داشت.
 • کدنویسی در این زبان به صورت خلاصه‌تر است.

 

هدف اصلی جنگو ساخت آسان سایت‌های پیچیده و وابسته به دیتابیس است که بر پایه قابلیت استفاده مجدد و قابل اتصال بودن اجزای مختلف طراحی شده است.جنگو به دلیل سهولت استفاده و طراحی عملی خود به سرعت محبوبیت روز افزون خود را در برنامه نویسی پایتون به دست آورد و تبدیل به یکی از مهم ترین و محبوب ترین فریمورک های زبان Python شد. تنها چیزی که باعث معرفی کامل این فریم ورک شده، نتیاج خوبی است که بدست آورده و برنامه های خارق العاده ای است که با این فریم ورک نوشته شده اند.

 

۱۵ مزیت استفاده از django

جنگو یکی از بهترین فریم ورک‌های پایتون است که امکان ساخت سایت‌های پیچیده را در زمانی کوتاه فراهم خواهد کرد. با استفاده از ماژول‌هایی که در این فریم ورک وجود دارد می‌توانید بدون انجام کدنویسی اختصاصی صفر تا صد، قابلیت‌هایی که در جنگو وجود دارد را به راحتی فعال کرده و پیاده سازی کنید. در ادامه به بررسی برخی مزایای استفاده از جنگو می‌پردازیم.

 

 1. استفاده در سایت‌های بزرگ

Python و  Django نسبت به Rails و Node سر و صدای کمتری در دنیای برنامه نویسی دارند اما این بدان معنی نیست که افراد مشهور و نام های بزرگ از آن ها استفاده نمی کنند. Django سیستم راه اندازی سایت های بزرگی مثل Pinterest و اینستاگرام است و حتی فیسبوک از ابزار های آن بهره می برد. توسعه روی جنگو به شدت در حال بیشتر شدن است و به لطف همین به‌روزرسانی مداوم می‌توانید برای ساخت سایت‌هایی بزرگ از آن استفاده کنید.

 1. افزایش سرعت برنامه نویسی

از آنجایی که جنگو یک فریم ورک است و پکیج‌های متعددی نیز در آن وجود دارد که روز به روز نیز این پکیج‌ها در حال بیشتر شدن هستند، استفاده از آن می‌تواند سرعت طراحی و پیاده سازی سایت را چندین برابر کند. با توجه به اینکه زمان گذاشتن روی پروژه باعث بالا رفتن هزینه‌ها خواهد شد، استفاده از django می‌تواند، از هزینه‌های زیاد و همچنین هدر رفت زمان جلوگیری کند.

 1. دسترسی کافی به پکیج‌های مختلف

django مدام در حال ارائه پکیج‌های مختلف برای استفاده در فریم ورک خود است که هر یک از این پکیج‌ها برای پیاده سازی یک قابلیت خاص تعریف شده‌اند. اگر در کتابخانه جنگو جستجو کنید به بیش از ۴۰۰۰ پکیج دست پیدا خواهید کرد که می‌توانید از آنها استفاده کرده و با سرعت بیشتری کار روی پروژه را پیش ببرید.

 1.  تمرکز روی سئو و بهینه سازی  

با توجه به رویکردی که برنامه نویس سایت و سئو کار سایت دارند و کار هر دو جدا از هم است اما مکمل هم هستند، جنگو به شکلی ساخته شده است که ضمن کدنویسی استاندارد موارد مربوط به سئو را نیز رعایت کند. ساختار URL یکی از این نمونه‌ها است. فریم ورک Django  استفاده از URL هایی را پیشنهاد می کند که برای انسان قابل خواندن باشند بنابراین برای موتورهای جستجو نیز بهینه بوده. وقتی از Django  استفاده می‌کنید، تیم سئو بسیار راضی اند و خیالشان راحت است که URL ها به شکل معنی دار ایجاد شده اند و مجموعه ای از حروف و اعداد بی ربط و بدون معنی در آن وجود ندارد. این موضوع برای موتور های جستجو گر و متخصصین سئو بسیار با ارزش است.

همچنین یکی دیگر از مقوله‌های سئو که داشتن سرعت بالا می‌باشد در این فریم ورک رعایت شده است. البته داشتن سرعت بالای سایت صرفا به فریم ورک بر نمی‌گردد و باید در تمامی بخش‌های یک سایت موارد مربوط به سرعت بالا و کاهش مدت زمان لود صفحات را رعایت کرد.

 1. کارایی بالا و امکان توسعه

از میان فریم ورک‌های متعددی که امروزه استفاده می‌شود، جنگو برای شروع می‌تواند جزو اولین لیست‌هایی باشد که از آن استفاده کنید. طبیعی است که توسعه سایت به مرور برای شما به یک نیاز تبدیل خواهد شد. بنابراین component های مختلف جنگو این امکان را خواهند داد که به راحتی آن را توسعه دهید. بیش از ۴۰۰۰ component تا به امروز برای جنگو ساخته شده است که با قرار دادن در کنار فریم ورک می‌توانید از انها برای توسعه سایت استفاده کنید. این مقدار مشخصا همه نیازهای شما را برطرف خواهد کرد.

 1. داشتن امنیت بالا

در مقایسه php و python یکی از موضوعاتی که باعث زیر سوال بردن امنیت خواهد شد این است که اگر زمانی در کد برنامه نویسی php خطایی رخ دهد، مسیر خطا با جزییات کامل آن نمایش داده می‌شود. این مسئله باعث شناسایی دایرکتوری‌ها و نوع کدنویسی در برخی از موارد خواهد شد. اما در جنگو چنین حالتی وجود ندارد و اگر خطایی وجود داشته باشد، کد های اصلی شما را پنهان می کند و اطلاعات به صورت یک پیغام از طریق تمپلیت‌ها برای مرورگر ارسال خواهد شد.

 1. قرارگیری اطلاعات پایگاه داده در مسیری درست

نوشتن اطلاعات دیتابیس مربوط به اتصال پایگاه داده در داخل کد اصلی برنامه کار درستی به نظر نمی‌رسد. چرا که این اطلاعات تنظیمات اصلی و حساس یک سایت هستند که در صورت خوانده شدن این فایل از هر طریقی باعث ایجاد مشکلات امنیتی خواهد شد. برای همین جنگو یک محل جدا و واحد برای ذخیره اطلاعات دیتابیس و سایر تنظیمات را دارد که به راحتی می‌توان تغییراتی مثل انتخاب نوع پایگاه داده را در آن انجام داد.

در صورتی که در بیشتر نرم افزارهای توسعه داده شده توسط PHP این اطلاعات دقیقا در ساختار برنامه نویسی قرار دارند.

 1. پشتیبانی سطح بالا

گفته می شود که  Python یکی از بهترین جوامع برنامه نویس، در زمینه ی پشتیبانی دارد و Django نیز از این قائده مستثنا نیست. این فریم ورک توسط بنیاد نرم‌افزاری جنگو یا DFS  مدیریت می شود. هر رخدادی در این بنیاد دارای دستورالعمل های خاص خود می باشد. این بنیاد همیشه به دنبال گستردگی و پوشش همه گیر بوده است. در خیلی از جوامع برنامه نویسی، لیست های ایمیلی و IRC  معمولا خطرناک اند. در این جا نیز مشکلاتی پیش می آید، ولی بخوبی مدیریت می شود. به همین دلیل گروه‌هایی مثل Django Girls  رشد زیادی در چند سال اخیر داشته اند.

علاوه بر آن نیز به دلیل استفاده زیادی که این روزها از جنگو می‌شود، نگرانی بابت رفع مشکلات خود نخواهید داشت. انجمن‌های پشتیبانی و فروم‌های مختلفی هستند که می‌توانید به کمک آنها مشکلات خود را برطرف کنید.

 1. دارا بودن از مستندات بیشمار

 Django در شروع کار خود بیش از هر پروژه ی Open Source دیگری تحقیقات و مقالات ارائه شده دارد و این آمار در طول زمان بهتر و بیشتر هم شده است. در ابتدای ارائه‌ی این فریم ورک، همین مستندات موجود بود که این برنامه را خاص می‌کرد. بیشتر فریم ورک های دیگر، از یک سیستم الفبایی برای ارائه ماژول ها و ویژگی ها استفاده می کردند. این رویه برای رجوع سریع مناسب است اما در زمانی که شما به دنبال انجام کاری مفید باشید، کمکی به شما نمی کند. کیفیت مستندسازی در Django هم اکنون ویژگی خاصی نیست اما از بهترین ها در دنیای برنامه نویسی است. کیفیت فایل های گزارشی و مستندات برای برنامه نویس ها همیشه یک نگرانی بزرگ بوده است. این نوع از مستندات در  Django از جایگاه بالایی برخوردارند.

 1. صرفه جویی در هزینه

اگر شما مجبور شوید در تیم کد نویسی خود تغییراتی ایجاد کنید، جنگو این امکان را به شما می دهد تا تیم جدید پیدا کنید تا معماری پروژه شما را با تلاش کمی درک کند که این موضوع می تواند باعث صرفه جویی در پول و هزینه ی شما تا حد زیادی شود.

 1. پشتیبانی از  ORM

جنگو یک پل بین مدل داده و موتور پایگاه داده را فراهم می کند و از یک مجموعه بزرگ از سیستم های پایگاه داده شامل MySQL، اوراکل، PostgreSQL و غیره پشتیبانی می کند. همچنین از پایگاه داده NoSQL از طریق چنگال Django-nonrel پشتیبانی می کند. در حال حاضر، تنها پایگاه داده های NoSQL که پشتیبانی می شوند MongoDB و google app engine است.

 1. چند زبانه

جنگو از طریق سیستم بین المللی سازی خود از وبسایت های چند زبانه پشتیبانی می کند. بنابراین شما می توانید وب سایتی را توسعه دهید که از چندین زبان پشتیبانی می کند.

 1. پشتیبانی از سایر فریمورک ها

جنگو از Ajax، RSS، Caching و سایر فریمورک های دیگر پشتیبانی می کند.

 1.  GUI مدیریت

جنگو یک رابط کاربری مناسب برای فعالیت های مدیریتی فراهم می کند.

 1. پشتیبانی از سرور

جنگو از سرورهای Apache با استفاده از ماژول mod_python، تمامی سرورهای حمایت کننده از WSGI، SQLite، PostgreSQL، Oracle و MySQL پشتیبانی می کند.

 

 

مقالات مرتبط

سئو چیست؟ آشنایی کامل با تکنیک های سئوی داخلی

آشنایی با فریم ورک AngularJS، مزایا و معایب آن

پیش پردازنده های CSS | بررسی Less و Sass

آشنایی کامل با فریم ورک AMP

React js چیست؟

 

 

 

 

 

 

ثبت نظر برای این مقاله
امتیاز دهید :
سوال امنیتی : مجموع عدد به علاوه عدد برابر است با : (به عدد وارد نمایید .)